Home Magazin Tobačna tovarna postala kulturni spomenik lokalnega pomena

Tobačna tovarna postala kulturni spomenik lokalnega pomena

Nekdaj največjo ljubljansko tovarno je mestna občina razglasila za kulturni spomenik lokalnega pomena.

90
0

Tobačna Ljubljana, ustanovljena 19. januarja 1871, je Ljubljani skozi desetletja svojega delovanja dajala svojevrsten pečat. Za tovarno bi lahko rekli, da je bila mesto v mestu; med drugim z lastnim vrtcem, delavsko knjižnico, gasilci in mešanim pevskim zborom. Prvi izdelek izpod rok večinoma ženskih delavk so bile viržinke, v začetku 20. stoletja popularne cigare, in pa tudi kultne cigarete Filter57.

Ljubljanska Tobačna tovarna je kmalu po ustanovitvi veljala za tretjo največjo med tridesetimi tovarnami v avstrijskem delu monarhije. Proizvodnja je obsegala ročno izdelane cigare, pipni tobak, nosljanec, tobak za žvečenje in tobačni izvleček.

Leta 1957 je Tobačna tovarna Ljubljana kot prva v tem delu Evrope uvedla v svojo proizvodnjo stroje za spajanje cigaret s filtrom. Na trg je prišel Filter 57, ki zdaj praznuje že peto desetletje obstoja. S tem se je zapisal v zgodovino kot najbolj priljubljena cigareta večih generacij.

Proizvodnja cigaret se je v Tobačni Ljubljana ukinila maja leta 2004. Prodajne in marketinške aktivnosti pa so ostale nespremenjene.

Kulturni spomenik lokalnega pomena
S sprejetim odlokom so ljubljanski mestni svetniki na majski seji Mestnega sveta za varovane sestavine spomenika razglasili prvotne objekte Tobačne tovarne, Tobačni muzej z zbirko predmetov in gradivi, ki predstavlja preteklost in življenje tovarne in njenih delavcev, ter javni spomenik Tobačna delavka.