Home Dogajanje Bienale medijske umetnosti: nagrada instalaciji, ki meri modrino neba nad Ljubljano

Bienale medijske umetnosti: nagrada instalaciji, ki meri modrino neba nad Ljubljano

Instalacija Martina Briclja Barage, ki meri modrino neba in prikazuje kakovost zraka v Ljubljani, je med nagrajenimi projekti 17. bienala medijske umetnosti WRO v Vroclavu.

70
0
foto: Iztok Medja | artecitya.eu

Cyanometer Martina Briclja Barage je prejel nagrado kritikov in urednikov umetniških revij na 17. bienalu medijske umetnosti WRO 2017 v Vroclavu. Elegantna inštalacija na Trgu Ajdovščina meri modrino neba in prikazuje kakovost zraka v Ljubljani.

Cyanometer je orodje, ki ga je leta 1789 zasnoval švicarski fizik in alpinist Horace-Bénédict de Saussure, da bi izmeril modrino neba in tako skušal napovedati vreme. De Saussure je s pomočjo instrumenta ugotovil, da je modrina neba odvisna od gostote delcev v zraku.

Dobre tri metre visoka instalacija Martina Briclja Barage v središču Ljubljane je poklon izvirnemu cyanometru.

Gre za monument in program, ki periodično fotografira nebo. Fotografije nato nalaga na spletno stran, kjer identificira ustrezen odtenek modrine na de Saussurjevi barvni skali. Cyanometer je energijsko popolnoma samozadosten, saj za delovanje uporablja sončno energijo. Povezan je z merilnim mestom ARSO Ljubljana Bežigrad, zato je na njem v realnem času prikazana stopnja onesnaženosti zraka.

Osrednji del modrega monolita tvori de Saussurov barvni krog, sestavljen iz 53 odtenkov modre, od najsvetlejše do najtemnejše, ki jih lahko primerjamo z dejansko modrino neba. S svojo preprosto zasnovo se Cyanometer vrača k neposrednem stiku z okoljem in nas opominja na povezanost človeka z naravo.

Na Trg Ajdovščina je bil Cyanometer sprva postavljen kot del programa Zelene prestolnice, kasneje pa se je občina odločila, da ga obdrži za stalno.

Martin Bricelj Baraga je intermedijski umetnik, producent in kurator. V svojih interaktivnih projektih, avdiovizualnih performansih in kolaborativnih delih raziskuje kompleksna razmerja med človekom in tehnologijo, zanimajo pa ga tudi socialni vidiki sodobne popkulture ter politične razsežnosti posredovanih resničnosti. Fascinacijo nad tehnologijo v svojih delih pogosto prepleta z elementi znanstvene fantastike. Med drugim je ustanovitelj festivala Sonica v Ljubljani, deluje pa tudi kot vodja zavoda MoTA – Museum of Transitory Art. Svoja dela je predstavil v številnih razstaviščih in na festivalih doma in na tujem.

foto: Iztok Medja | artecitya.eu